15 Mayıs 2012 Salı

Sırrı Süreyya Önder İLEF ile Buluştu


Sırrı Süreyya Önder, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Topluluğu'nun düzenlediği söyleşiye katıldı.


Fakültedeki Mahmut Tali Öngören Sinema Salonu'nda dün gerçekleştirilen söyleşide Önder, Cihan Kırmızıgül 'e verilen hapis cezasından, Suriye meselesine kadar birçok konuya değindi.


 "CİHAN'IN İDDİANAMESİ PARODİLERE KONU OLACAK"

Konuşmasına, Cihan Kırmızıgül 'e verilen hapis cezasına atıfta bulunarak başlayan Önder "Cihan benim yetiştiğim topraklarda doğmuş. Aşağı yukarı benimkiyle aynı seyri izleyen bir hayat hikâyesi var. Çok değil iki, üç sene içerisinde parodilere konu olacak bir şebeklikte iddianamelerle ve kararlarla 11 yıl küsur hapse mahkûm edildi" diye konuştu. Kırmızıgül'e yönelik politikanın, Roboski katliamına yönelik duyarlıkları engellemek gibi bir amaç taşıdığını belirten Önder, bu olayların birbirleriyle ilintili olduğunu ve aralarında bir hiyerarşi kurmadan üzerlerine gidilmesi gerektiğini belirtti.

 "SOKAK ÖRGÜTLEYİCİ KAMPANYALAR YAPMALI"

Yeni anayasa yapım sürecinde oluşturulan 12 kişilik Anayasa Komisyonu'nda yer aldığını ifade eden Önder, hayatın "garipliklerle" dolu olduğunu söyledi. "Bir zamanlar 'Anayasayı tebdil, tağyir ve ilgaya tam teşebbüs'ten yargılanmıştım. Hayat getirdi getirdi yeni anayasayı teslim ettikleri 12 kişiden birisi yaptı beni." Türkiye'de genel olarak bir soyutlama sıkıntısı olduğunu dile getiren Önder, bu sıkıntının Anayasa Komisyonu'nda da kendisini var ettiğini söyledi. "Enerjimizin çoğunu kavram karmaşasına veriyoruz. Örneğin; Bir insanlık onuru tarifi yapacağız üzerinde anlaşamıyoruz. Birileri 'Bir grup insan onuru demeyelim manevi ve maddi insani bütünlüğümüz diyelim' diyor." "Türkiye'de iklim barışa el verirse o zaman gerçek bir anayasa olur" diyen Önder, böyle bir dönemde sokağın da örgütleyici kampanyalar yapması durumunda anayasa üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

 İÇİŞLERİ BAKANINA GÖNDERME "

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna, "O kötü bir şaka gibi" diyen Önder, birinin Şahin'e 'Tamam, tamam sen İçişleri Bakanı oldun. Artık heyecanlanma' demesi gerektiğini belirtti. "Sevilmediğini kendisi de biliyor. O yüzden birisi seviyorum deyince şüpheye düşüyor. 'Takla at' gibi laflar söylüyor. Mecaz laf kullanmak bir yetkinlik meselesidir. Kullanamıyorsanız bunu yapmayın. Fakat bu zulüm kişisel bir zulüm değil. Şahin bu zulmün en kaba hali. 'İyi' görünen isimler daha rafine gözüküyor sadece."

 Söyleşinin ardından İLEF öğrencileri Önder'e puşi hediye etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder